Nije bitno dali je vasa gitara mala ili velika ... nova ili stara ... nije bitno ni dali je uopste i vasa ... ali ako se nadje u vasoj blizini i vasem narucju nemojte je nikako pustiti. Zatvorite oci, pocnite da svirate i prepustite se emocijama ...
STIHOVI ...
Zivot bas i nije Bog zna sta, al' za svaki slucaj uvek uzmem sta mi da, frtalj 'leba, metar neba i pun sesir sna, al' djavo gleda da i njemu bude fino pa katkad sav taj dzumbus umoci u vino ...
STIHOVI ...
Nema me vise u tvojim molitvama vise me putem ne prate. A noc mi preti ponoc i pusta tama kad me se samo dohvate ...
STIHOVI ...
Dodji, zaboravi nudim ti noci carobne, i budjenja u postelji punoj secera ... dodji i ostani nudim ti suze ko bisere moje namere jos su uvek iskrene ...
STIHOVI ...
Ovo je zemlja za nas ... ovo je zemlja za sve nase ljude ... ovo je kuca za nas ... ovo je kuca za svu nasu decu ...
Da li svirati prstima ili trzalicom? Ovu dilemu rešava vrsta gitare i muzički žanr koji se svira. Ako imate klasičnu gitaru sa plastičnim (najlon) žicama rade prsti, ako imate električnu gitaru sa metalnim žicama onda se koristi trzalica a ako imate akustičnu gitaru sa metalnim žicama onda najčešće odlučuje vrsta muzike koja se svira.
Gitara je svojevremeno, kada je napravljena, zamišljena kao instrument na kome će se svirati akordi, zato je dugo i bila deo ritam sekcije uz bubnjeve i bas. Vremenom, na gitari je počela da se svira i melodija a sviranje prstima je nastalo onda kada su muzičari poželeli da u istovreme izvedu barem dve od sledeće tri stvari: melodiju, harmoniju i bas. Kako tehnika sviranja prstima praktično predstavlja sviranje sa četiri trzalice u isto vreme postalo je sasvim moguće basirati i razlagati ostale tonove akorda ili svirati melodiju istovremeno ako ne čak i svirati sve tri stvari od jednom kao sto to radim ja.
Četiri od pet prsta, koji se koriste, dobili su svoja imena, tačnije skraćenice, od toga kako ih zovu u Španiji. Palacse na španskom kaže pulgar pa je zato dobio ime P. Kažiprst ima skraćenicu I od španskog indice, srednji prst Mod medio i domali A od anular. Maliprst se ne koristi.
Suština sviranja prstima jeste da se palcem sviraju basovi na četvrtoj, petoj i šestoj žici a da se sa prstima I, M i A trzaju prve tri žice i tako izvodi melodija. Žica se palcem trza odozgo a ostalim prstima odozdo. Kako prste i ruku treba držati najbolje da pogledate slike, one će to sigurno bolje objasniti nego ja. U svakom slučaju nema neke posebne filozofije, stavite ruku i prste u prirodan položaj i to je to.
Sviranje prstima podrazumeva trzanje žica noktima, tako se dobije najbolji ton. Trzanje noktima je podnošljivo sve dok su u pitanju plastične žice, kada se svira po metalnim nokti se lako oštete. U takvim situacijama često se pribegava odtrzavanju vrhovima prstiju ili specijalnim naprstcima koji se navukuna prst i koji su tako napravljeni da je sa njima veoma lako svirati a prst nedolazi u kontakt za žicom.
Pored toga kako se drži gitara evo da objasnim kako se i šta radi sa levom i desnom rukom. Leva ruka je manje-više ista za svea kod desne je samo razlika u tome da li se svira trzalicom ili prstima Leva ruka je manje-više ista za sve a kod desne je samo razlika u tome da li se svira trzalicom ili prstima sto mozete videti na mojim coverim, jer imam snimke i trzalicom i prstima :). Naučiti i navići se na pravilan položaj i figuru leve ruke veoma je važno u sviranju gitare. Ako se ovo "pravilo" ne nauči na vreme, kao što to nejčešće biva jer se na to malo obraća pažnja, desise da baš to posle bude jaka kočnica u daljem napredovanju. Zato vam preporučujem da na ovo jako obratite pažnju, ono što sad (na početku) naučite teško da ćete ikad odbaciti i prihvatiti nešto drugo jer takva je politika mozga :D
Naravno, kao i u masi drugih situacija, mislim dai ovde slika ume bolje da objasni ono što bi rečima bilo gotovo nemoguće ili veoma teško opisati.
Pored slika reči dobijaju mnogo više smisla. Leva ruka se, dok se svira gitara ili neki sličan instrument, drži tako kao da u ruci imate jabuku. Palac stoji sa zadnje strane vrata i to tako da ne prelazi njegovu gornju ivicu. Drži se skoro na sredini vrata, jedva nešto malo iznad, sem u izuzetnim situacijama kada se i on koristi za pritiskanje žica, tačnije onda kada se njime basira po šestoj žici. Palac još služi kao odupirač ostalim prstima da bi se lakše pritisnule žice. Ostali prsti stoje sa strane vrata na kojoj su žice. Prstima se skoro po pravili žice pritiskaju uspravno i ovde su odstupanja od pravila veoma retka. Svaki od četri prsta nalazi se iznad jednog praga na gitari i zadužen je za njega (ovo je veoma povezano sa pozicijama ali o tome nešto kasnije).
Nasuprot srednjeg prsta, sa druge strane vrata, treba da stoji palac. Što se tiče prstiju leve ruke svaki ima svoje ime, tačnije, svoj broj. Po nekad je zbog akorda i pozicija izuzetno važno šta će kojim prstom biti odsvirano, otud i ideja da i oni budu obeleženi. Kažiprst nosi broj jedan, srednji prst je broj dva, domali broj tri a mali prst je broj četiri. Ni palacanije ostao bez oznake samo što njegova nije brojčana. Pošto se on izuzetnoretko koristi u sviranju dobio je simboličnu oznaku +.
Odstupanja od pravila koja su malopre pobrojana shvatite kao lični stil sem ako odstupanja stvarno nisu velika. To koliko ovo dobro i pravilno radite najbolji kriterijum će vam biti da li vas se sviđa kakovam ruka izgleda dok svirate. Ako vam ruka ne izgleda "lepo" dok svirate znajte da nešto nije u redu. U ovome vam još može pomoći gledanje u ruke drugim gitaristima (na TV-u) i njihovo imitiranje.
Dodao bih još samo to da je važno da vam je dok svirate udobno, da vas ništa ne boli i da vam ruka ne zauzima neki neprirodan ineprijatan položaj
Klasična gitara - Gitaristima koji sviraju klasičnu gitaru najviše odgovara poza sedenja. Najkaraktističnije za nju su blago raširene noge izmeđukojih dođe telo gitare i odignuta leva noga za oslanjanje na levu butinu. Specijalan stalak, komad drveta, ili nešto priručno mogu da prođu, ali nemojte oslanjati nogu na prečagu od stolice, previsoko je. Ovde ime jedna caka, vratkod klasičnih gitara sa gornje strane nije zaobljen kao kod ostalih pa se šakamora iskriviti malo više nego inače. Zbog toga je prijatnije instrument držatimalo više da ruka ne bi bolela kad se dugo svira. Gitara se drži uz telo a vrat ka naviše. Ima veze i to što se ova gitara svira, ovako žice dođu lepše pod desnu ruku.
Akustična gitara - Kako se drži akustična gitara mislim da sviznaju, pa čak i oni koji je ne sviraju. Pošto je najsprostranjenija kod nas bezbroj puta smo videli kako je neko svira. Od žurki koje ne mogu da prođu bez nje pa do javnih nastupa. Naslanja se na desnu butinu, vrat joj manje-više stoji pravo, desna ruka se ne oslanja na trup (sem možda malo podlakticom) istoji malo slobodnije za česte trzaje preko svih žica i to je to, nista komplikovano :))
Električna gitara - Do sada je bilo priče samo o pozama u sedećem položaju. Poza stajanja iako se pripisuje električnoj gitari zapravo važi za sve gitare koje se sviraju stojeći okačene preko vrata na kaišu. Ovde i nema nekih posebnih pravila, uglavnom se kaišem podesi da gitara stoji onako kako bi stajala i da sedimo. Desna ruka se uopšte ne naslanja na telo gitaru. Položaj i visina gitare najbolje se odrede prema desnoj ruci. U laktu bi trebala da bude savijena toliko da pravi ugao od 90º. Retko ko svira gitaru stojeći mirno pa dok se krećemo, saginjemo, okrećemo i ko zna šta još, gitara zauzima razne pozicije. Nema druge nego je telom i rukama pratiti prirodnim pokretima.
Cao drugari evo javljam se sa jednom novom vescu vezano za moju muziku. Naime od juce sam usao u dogovor u vezi promocije i usavrsavanja daljeg rada sto se tice facebook stranice Nitrodex Acoustic Music sa jednom novootvorenom novinarskom kucom Happening@ koja je sada na uzlaznom putu svoje karijere a za koju se nadam da ce raditi to perfektno kao sto je to do sada radila.
Uvek sveze informacije i kako sam primetio za sada momci iz ekipe se trude i znaju sta rade, imaju zacrtan cilj i zele da uspeju u ovome. Ne samo novosti vec i sve sto vas zanima ekipa je spremna da sazna sve za vas, da napravi anketu, da sazna za vas sta treba a vi ce te se uveriti u kvalitet.
Najpopularniji hevi metal bend Metallica izašao je na scenu na beogradskom Ušću i od samog početka najavio da će fanovi prisustvovati vrhunskom spektaklu! Kapije su bile otvorene u 16 sati, a "metalci" su pristigli u velikom broju, pa se tako kolona fanova protezala do Brankovog mosta. Kao predgrupe na ovom koncertu nastupili su Gojira i Machine head
Spektakl je počeo. Bend je otvorio koncert pesmom "Hit The lights".
Uoči nastupa "Metalike", na velikom video-bimu emitovani su odlomci iz vestern filmova glumca Klinta Istvuda.
Metallica se vratila u Srbiju da predstavi publici "Black album", a fanovi sa nestrpljenjem očekuju prve taktove pesama "Enter Sandman", "Sad But True", "Holier Than Thou", "The Unforgiven", "Wherever I May Roam", "Don't Tread on Me", "Through the Never", "Nothing Else Matters", "Of Wolf and Man", "The God That Failed", "My Friend of Misery" i "The Struggle Within".
Na ulazima su bile neverovatne gužve i obezbeđenje je detaljno pretresalo posetioce, pa se tako stvorila kolona čak do Brankovog mosta, a najverniji fanovi "Metalike" u redu su bili još jutros oko devet časova.
Predgrupa Gojira je počela svirku bez kašnjenja, u 18.30 časova. Posle nje, oko 19:45 na binu je izašao sastav Machine head.
Članovi "Metalike" Kirk Hemet, Džejms Hetfild, Lars Ulrih i Robert Truhiljo sleteli su na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" malo pre 17:30 sati.
"Black album" bio je na prvim mestima top lista u više od 25 zemalja i prodat je u više od 25 miliona kopija širom sveta. Objavljen je 1991. godine bez naslova, a naziv "Black album" dala mu je publika zbog crnog omota.
evo napravio sam novi cover pa reko da ga ukratko objasnim kako to funkcionise. Generalno pesma nije uopste teska za sviranje i moze se odsvirati kroz akorde ili ovako kao sto sam ja uradio preko rifova. Ja sam pesmu svirao iz C tonaliteta, zato jer mi je zgodnija za pevanje, vi je mozete svirati odakle je vama zgodnije. Gledajtye ako radite ovu verziju kao sto sam ja uradio da desnom sakom pritisnete zice malo kod dodnje kobilice da se malo priguseno cuju, imacete onaj hevi zvuk rifova :)
Eto ukratko, za sva ostala pitanja izvolite pitajte :))